Manam vīram ļoti patīk krakšķināt pirkstus. Tāds, lūk, viņam ieradums. Skaņa, kas atskan šīs manipulācijas rezultātā nav pārāk patīkama apkārtējo ausīm. Un nesen es uzzināju, ka šāds ieradums brīdina par artrozes iespējamību vecumdienās.
Atdarinot vīru, pirkstus krakšķina arī dēls, un man nepavisam negribas, lai mani vīrieši nodarītu pāri savām locītavām. Tāpēc man ir ļoti svarīgi saprast, pirkstu krakšķināšana –tas ir nevainīgs ieradums vai locītavu problēma?
Ārsts no Kalifornijas Donalds Ungers savās grāmatās un publikācijās piemin, ka jau no bērnības regulāri krakšķinājis kreisās rokas pirkstus. Un likumsakarīgi, ka māte viņam regulāri aizrādījusi, ka vecumdienās viņu sagaida artrīts. Bet, nodzīvojis līdz 83 gadu vecumam, viņš apgalvoja, ka sajūtas abās rokās ir pilnīgi vienādas.
Pēc viņa domām, skaņa, ko dzirdam krakšķināšanas brīdī, ir gāzu burbulīšu plīšana. Ar šo manipulāciju mēs stimulējam cīpslas, atslābinām muskuļus un locītavas.
Locītavas apvidū uz kaula atrodas krimslis, bet pati locītava ir apņemta ar īpašu kapsulu, kas pildīta ar sinoviālo šķidrumu. Šķidrums mazina berzi un veicina locītavas kustīgumu.
Kad tu ar pirkstu veic straujas kustības, šķidruma kapsula paplašinās un spiediens uz to krītas. Tajā esošais skābeklis, slāpeklis un ogļskābā gāze it kā uzvirst un veido plīstošus burbulīšus. Tieši šos burbulīšus mēs dzirdam, kad cilvēks krakšķina locītavas.
Savukārt ortopēdi uzskata, ka raksturīgā skaņa rodas muskuļu cīpslās un saitēs. Salokot un atlokot locītavu, cīpslas it kā pārvar pretestību un rada skaņu. Viņi saka, ka ja pakrakšķinot pirkstus pāris reizes dzīvē, nekas bīstams nenotiks. Bet kas notiks, ja to darīs regulāri?
Pirmajā laikā cilvēks nesajutīs nekādu ļaunumu no pārlieku bieži izkustinātām locītavām, bet pēc 9 – 13 gadiem šis nejaukais ieradums liks locītavām piepampt un pirkstiem izskatīties kroplīgi.
Ilgstošas pirkstu krakšķināšanas rezultātā pastāv locītavu destabilizācijas iespējamība. Un tas, savukārt, var provocēt nervu galu nosprostojumu un izmežģījumus, tālākajā procesā izsaucot arī audu iekaisumu. Nākamais solis jau būs artrīta parādīšanās.
Ja vēlme krakšķināt pirkstus rodas tādēļ, lai atbrīvotos no nepatīkamām sajūtām roku pirkstos, noteikti vēršaties pie ārsta. Tas var liecināt par muskuļu spazmu rašanos.
Tāpat pieradums krakšķināt pirkstus var liecināt par neirozēm un paaugstinātu stresa līmeni. Arī šos simptomus nedrīkst atstāt bez ievērības.
Vadošie nozares speciālisti, ortopēdi un traumatologi, pirkstu krakšķināšanas gadījumos iesaka šo ieradumu aizstāt ar dinamiskiem vingrinājumiem vai arī palutināt pirkstus ar jūras sāls vanniņām.
Vingrinājumi roku locītavām
Saloki un atloki pirkstus dūrē. Izpildot šo vingrinājumu, sasprindzini pirkstus. Atkārto to apmēram 4 – 5 reizes.
Iedomājies, ka sit knipjus. Tādus knipjus sit ar katru rokas pirkstu. Atkārto šo vingrinājumu 2 – 3 reizes.
Pēc kārtas saspied pirkstus, sākot ar mazo pirkstiņu un atpakaļ. Šo vingrinājumu veic 2 – 3 reizes.
Veic pirkstu sakrustošanu t.s. “šķērītes” veidā. Atkārto šo vingrinājumu 4 – 5 reizes.
Savieno pirkstus “jumtiņā” un pacel virs galvas. Tad strauji nolaid gar sāniem katru roku atsevišķi. Atkārto šo vingrinājumu 3 – 4 reizes.
Atkal savieno rokas virs galvas. Tad taisi ar tām “vilni”. Šo vingrinājumu atkārto 4 – 5 reizes.
Pēc vairāku stundu darba pie galda birojā, daudziem cilvēkiem parādās sasprindzinājuma sajūta, no kuras viņi cenšas atbrīvoties ar pirkstu krakšķināšanas palīdzību. Tas tiešām sniedz īslaicīgu atvieglojuma sajūtu, bet ir arī kaitīgi. Ārsti iesaka labāk izmantot roku masāžu vai vienkāršus fiziskus vingrinājumus. Un, ja vēl izdotos atrast laiku baseina apmeklējumam, tad locītavas būtu jums ļoti pateicīgas.
Avots: www.takprosto.cc