Pēdējā laikā sabiedrībā aktuāls ir sāpju apzīmējums „TEXT NECK”, kas rodas, ilgstoši skatoties tālruņa ekrānā, radot lielu spiedienu uz kaklu un muguru. Ilgstoša skatīšanās lejup tālruņa ekrānā negatīvi ietekmē mugurkaulu.
Pērn viedtālruņu lietotāju skaits pasaulē ir pieaudzis par 23%. Latvijā viedtālruni lieto gandrīz PUSE iedzīvotāju.
KENETS HANSRAJS, Ņujorkas Mugurkaula ķirurģijas un rehabilitācijas centra vadītājs.
Slodze uz kaklu palielinās atkarībā no galvas pozīcijas leņķa.
„Pieauguša cilvēka galva neitrālā pozīcijā sver 4-5 kg. Ja galvu noliec par 15 grādiem uz priekšu, spiediens uz kakla skriemeļiem ir ap 12 kg, 30 grādos – 18 kg, 45 grādos – 22 kg, 60 grādos – 27 kg.
Viedtālruņu lietotāji vidēji dienā pavada 2-4 stundas, saliekušies pār savām mobilajām ierīcēm.
Viena gada laikā apmēram 700-900 stundas mēs pavadām ar noliektu galvu, izraisot papildus spiedienu kakla skriemeļiem, kas rada reiboni, galvassāpes, kakla un plecu sāpes u.c.
Skriemeļu nobīde var ietekmēt vispārējo veselības stāvokli un pašsajūtu. Tavs mugurkauls sargā nervu sistēmu, kas kontrolē un koordinē dažādas tava ķermeņa funkcijas.
Kad tiek traucēta nervu «komunikācija» ar orgāniem un audiem, var rasties patoloģiski funkciju traucējumi.
IETEIKUMI!
TURI TĀLRUNI AUGSTĀK.
Ierīci ieteicams turēt acu līmenī, lai samazinātu spiedienu uz kaklu.
LIETO TĀLRUNI RETĀK.
Mūsdienās ziņapmaiņas aplikācijas, piemēram, WhatsApp, Facebook, u.c. ir pieejamas arī datorā, ļaujot izvairīties no neērtās skatīšanās mazajā ekrānā.
IZSTAIPIES UN ATSLĀBINIES.
Lai atslābinātu muskuļus pēc ilgas ziņu rakstīšanas sesijas, iesaka vienkāršus stiepšanas un atslābināšanās vingrinājumus. Muguras veselībai derēs plecu izapļošana, kustību uz aizmuguri akcentējot tā, lai satuvinās lāpstiņas. Garu matu īpašniecēm palīdzēs pakausī saņemta matu aste, kas ieelpas brīdī „jāstiepj debesīs”, tā pastiepjot mugurkaulu, taču pleci jātur nolaisti. Izelpojot jāatslābinās.
Viens no vienkāršākajiem vingrinājumiem plecu izstaipīšanai ir to „celšana līdz ausīm” ieelpojot un laišana lejā ar inerci izelpas brīdī. Svarīgi atcerēties, ka ieelpa notiek caur degunu, bet izelpa ar muti, un vingrinājums jāizpilda nesteidzoties. Novietojot plaukstas uz pieres un izelpas brīdī tās spiežot pret to, tiek trenēts kakls. Uzspiešanas brīdī kaklā varēs just sasprindzinājumu, tāpēc to nedrīkst izkustināt. Visi vingrinājumi jāizpilda 5–7 reizes.
IZMANTO LIETOTNES.
Ironiski, ka viedtālrunis ir reizē gan iemesls, gan arī atrisinājums „īsziņu kakla” radītām sāpēm. Piemēram, Google Play veikalā ir pieejama lietotne Android, tajā skaitā Samsung viedtālruņiem – „HeadUp – Protect your neck!”, kas signalizē, kad tālrunis tiek turēts pareizi un kad nepareizi. Pieejami arī tādi palīgi kā „Relieve Neck Pain” ar īpašu vingrojumu programmu sprandai.