Pavasarī un vasarā, kad dodaties ārpus pilsētas un arī mājas tuvumā mūs mēdz sakost dažādi kukaiņi. Lai izvairītos no neparedzētām un nepatīkamām sekām, ļoti svarīgi ir iemācīties atpazīt un atšķirt šos kodumus un mācēt tos pareizi apstrādāt.
Lūk, deviņi izplatītākie kukaiņu kodumu veidi:
Oda kodums
Oda kodums izskatās kā apsārtis zemādas pūslītis un ļoti niez. Parasti nekādi īpaši pasākumi nav jāveic. Varat koduma vietai uzsmērēt atvēsinošu, nomierinošu ziedi (piemēram, Fenistil).
Bet ja paaugstinās temperatūra, ir sāpes locītavās un iekaist limfmezgli, noteikti vēršaties pie ārsta, iespējams, asinīs iekļuvusi infekcija.
Blusas kodums
Šie kodumi izraisa spēcīgu niezi. Parasti tie parādās tādās kā grupās pa 3 – 4 vienā vietā un atgādina mazas, sarkanas pumpiņas.
Pirmais, ko varat darīt, nomazgājiet sakostās vietas ar siltu ūdeni un ziepēm. Tad apstrādājiet koduma vietas ar cinku saturošu krēmu, vai kādu citu ziedi, kas mazina niezi. Cenšaties nekasīt koduma vietas, lai neiekasītu infekciju.
Blakts kodums
Blakšu kodumi var izskatīties dažādi. Kāds tos var vispār neievērot, kādam var būt spēcīga alerģiska reakcija, ko pavada nieze un sāpes.
Bez ādas bojājumiem, blakts kodumi var izraisīt sāpes, niezi, dermatītu, bet alerģiskiem cilvēkiem pat spēcīgu pietūkumu un ūdeņainus izsitumus.
Blakšu vislielākais ienaidnieks – higiēna un tīrība. Pirmais, ko varat izdarīt, nomazgājieties, lietojot ziepes. Īpaši rūpīgi mazgājiet koduma vietas.
Iedzerat pretiekaisuma līdzekli vai kādu tableti pret alerģiju.
Zirnekļa kodums
Izņemot dažus (melnā atraitne un karakurts), vairums zirnekļu kodumu ir nekaitīgi. Raksturīgākā zirnekļa koduma pazīme – divi punktiņi blakus viens otram nelielā apaļā “rāmītī”.
Ja jums iekodis zirneklis, pirmais, ko vajag darīt – nomazgājiet koduma vietu ar ūdeni un ziepēm. Tad pieliekat ledu un, ja nepieciešams, iedzerat kādu pretsāpju tableti. Ja kodums ir uzpampis, iedzerat kādu pretalerģijas līdzekli.
Ja novērojat kādus nopietnākus simptomus, vai ir iemesls domāt, ka zirneklis varētu būt bijis indīgs, pēc iespējas ātrāk vēršaties pie ārsta.
Ērces kodums
Šie parazīti, bieži vien dzīvojoši dzīvnieku ādā (īpaši suņu), var būt ļoti bīstami cilvēkiem. Tās bieži izplata encefalītu un Laima slimību.
Ja jums piesūkusies ērce, no tās jāatbrīvojas pēc iespējas ātrāk. Neizmantojiet nekādas “tautas receptes”, piemēram, eļļu, vai pat, nedod dievs, benzīnu piededzināšanai. Izmantojiet pinceti, saķeriet ērci pēc iespējas tuvāk ādai un vieglītēm velkat uz augšu. Galvenais, lai tiktu izņemta ērces galva. Pēc tam rūpīgi noskalojiet koduma vietu ar ūdeni un ziepēm.
Ņemiet vērā to, ka ērcei – slimības pārnēsātājai ir nepieciešamas 48 stundas, lai inficētu jūs ar vīrusu, tāpēc vienmēr rūpīgi pārbaudiet apģērbu un ādu pēc pastaigas mežā, pļavā vai pat pilsētas parkā.
Skudras kodums
Dažu skudru (piemēram, sarkano meža) kodumi satur indi, kas cilvēkam var izraisīt spēcīgu niezi, iekaisumu un ādas kairinājumu. Ja šie simptomi nepāriet, sasmērējiet koduma vietas ar ziedi, kas satur kortizonu.
Ja parādās ūdeņaini pūslīši, nepārduriet tos, lai tajos neiekļūtu infekcija. Ja tā noticis, noteikti jāvēršas pie ārsta.
Skorpiona kodums
Lai gan mūsu platuma grādos šis koduma veids nav izplatīts, tomēr arī šo informāciju ir svarīgi zināt.
Skorpiona koduma bīstamība ir atkarīga no vairākiem faktoriem – skorpiona veida, cilvēka vecuma (bērni sliktāk panes šos kodumus) un izšļāktās indes daudzuma.
Tāpat kā citu indīgo kukaiņu kodumu gadījumā, vispirms jāizņem dzelonis, ja tas palicis ādā. Tas jādara ar asmeņa palīdzību. Neizmantojiet pinceti, lai nejauši neaizķertu indes rezervuāru un neielaistu organismā vēl lielāku indes daudzumu.
Tad rūpīgi izmazgājiet koduma vietu ar ūdeni un ziepēm un uz 10 minūtēm pieliekat ledu. Tad atkārtojiet procedūru. Ja sakostā cilvēka stāvoklis pasliktinās, nekavējoties vēršaties pie ārsta.
Lapsenes un bites kodumi
Paši par sevi šie kodumi nav bīstami, lai gan ir ļoti sāpīgi. Tomēr mūsdienās daudziem cilvēkiem ir alerģija no bites vai lapsenes kodumiem. Šādā gadījumā noteikti pēc iespējas ātrāk jāvēršas pie ārsta.
Lai mazinātu uzpampumu, apstrādājiet koduma vietu ar etiķi vai kādu citu līdzekli. Bites bieži vien mēdz atstāt savu dzeloni ādā. Ja tā gadījies, uzmanīgi izņemat to ar pincetes palīdzību.