Mēs paši ļoti labi zinam, ka viens apskāviens spēj dot ļoti daudz. Kad esam noskumuši, apskāviens sasilda mūsu sirsniņas.
Bet bez siltuma un drošības sajūtas zinātnieki ir atklājuši vēl nozīmīgus iemeslus, kādēļ apskaut bērnu sniedz labumu gan mums, gan bērnam. 20 sekunžu apskāviens var palīdzēt bērnam augt gudrākam, veselākam, laimīgākam un elastīgākam.
1. Apskāviens veido gudrākus bērnus
Jauna bērna normālai izaugsmei ir nepieciešama dažāda sensorā stimulācija. Saskare ar ādu vai fizisks pieskāriens, piemēram, apskāviens, ir viena no svarīgākajām stimulācijām, kas nepieciešama, lai augtu veselīga smadzenes un spēcīgs ķermenis.
Austrumeiropas bērnu namos bērni reti tiek pie kontakta ar citiem un apskāvieniem.Viņi lielāko dienas daļu pavada savās gultiņās. Tie tiek baroti ar atstutētām pudelītēm, kas izslēdz mijiedarbību ar otru cilvēku. Šie bērni bieži sastopas ar daudzām veselības problēmām, tostarp kognitīvās attīstības traucējumiem.
Pētnieki konstatēja, ka, tiklīdz bērni dienā sāka saņemt 20min pieskārienus, 10 nedēļu laikā bija novērojami bērnu attīstības uzlabojumi.
Pētījumi arī atklāja, ka ne visi pieskaršanās veidi ir vienādi nozīmīgi Tikai labvēlīgs pieskāriens var nodrošināt pozitīvu stimulu, kas palīdz attīstīties smadzeņu darbībai.
2.Apskāvieni palīdz bērniem augt
Kad bērniem tiek liegta fiziska saskarsme, viņu ķermenis pārstāj augt, nerunājot nemaz par normālu barības vielu uzņemšanu. Šie bērni cieš no neveiksmīgas attīstības.
Apskāviens izraisa oksitocīna atbrīvošanos, kas pazīstams arī kā mīlas hormons. Šis hormons sniedz daudz laba mūsu ķermenim, īpaši aktivizējot augšanas stimulu.
Pētījumi rāda, ka apskāviens uzreiz palielina oksitocīna līmeni. Kad oksitocīns tiek palielināts, palielinās arī vairāki augšanas hormoni, piemēram insulīnam līdzīgs augšanas faktors un nervu augšanas faktors.
3.Apskāviens palīdz bērnam būt veselam
Kā minējām, apskāviens palīdz izdalīties oksitocīnam, kura paaugstināšanās var pastiprināt arī imūnsistēmas darbību. Tas pazemina vairogdziedzera hormonu līmeni plazmā, kas paātrina brūču sadzīšanas ātrumu.
4. Apskāviens palīdz pret dusmām
Apskāviens ir svarīgs bērna emocionālajai veselībai. Nekas nevar ātrāk nomierināt bērna dusmas, kā mammas apskāviens.
Daudzi vecāki gan satraucas, vai bērns neiemācīsies, ka slikta uzvedība tiek atalgota ar uzmanību, bet tas tā nav. Bērnam apskāvieni ir nepieciešami un, it sevišķi, mazuļiem, kuri nespēj vēl strādāt ar savām emocijām.
Kad bērnam rodas emocionālas svārstības vai bērnu moca dusmas, tie nav spītīgi. Viņi vienkārši zaudē kontroli pār savām emocijām, kuras nespēj paši regulēt.
Emociju regulējums darbojas kā automašīna. Automašīnā gāzes pedālis un bremzes darbojas atsevišķi, lai kontrolētu ātrumu. Mūsu nervu sistēmā ir atslāņošanās sistēma un nomierinošā sistēma kuras atsevišķi strādā, lai kontrolētu mūsu emocijas.
Kad bērns intensīvi raud, gāzes pedālis ir pārāk aktīvs, kamēr bremze ir nepietiekama. Iedomājies braukšanu, visu laiku nospiežot gāzes pedāli un nepiemērojot bremzi. Jūsu mašīna būs beigta.
Bērna pašregulācija ir kā beigtam automobilim. Tie ir ļoti satraukti, kamēr nomierināšanās mehānisms ir gauss.
Palīdzot bērnam tikt galā ar emocijām, tēlaini izsakoties, tu palīdzi viņam izvairīties no avārijas.
Apskāviens izraisa labsajūtas hormonu, kas samazina stresa hormonu.
Palīdziet vispirms un mācat vēlāk.
5. Apskāvieni bērnu padara elastīgāku
Pēc piedzimšanas, bērnu nervu sistēmas nav pietiekami nobriedušas, lai pašas regulētu lielas emocijas. Tāpēc maziem bērniem, kam ir intensīvas emocijas, ir grūti apstāties.
Briesmu laikā tiek atbrīvots augsts kortizola līmenis, cirkulējot caur ķermeni un smadzenēm. Ja ilgstoši atstāj bērnu nespējīgu tikt galā ar emovijām, šis toksisko stresa hormonu līmenis ietekmēs bērna veselību gan fiziski, gan garīgi. Pētījumi liecina, ka pārmērīga iedarbība uz stresa hormonu var apdraudēt bērna imūnsistēmu un ietekmēt atmiņu un verbālās izteiksmes izpausmi vēlāk dzīvē. Tas var izraisīt arī depresiju nākotnē.
Apskāviens palīdz bērniem iemācīties regulēt savas emocijas un kļūt elastīgākiem.
6. Priecīgi apskāvieni veido priecīgus bērnus
Apskāvieni pastiprina optimismu un veicina pašcieņu. Spēcīgais oksitocīns bērnam liek justies mīlētam.
7. Apskāvieni veido saikni ar bērnu
Apskāvieni palielina uzticību, samazina bailes un uzlabo attiecības. Apskāvieni veicina drošu piesaisti un uzlabo vecāku un bērnu saikni.
Apskāviens nemaksā neko, bet dod tik daudz- nebaidīsimies paust mīlestību pret mūsu pašiem dārgākajiem!
Avots: prim.lv