Daudziem no mums liekas, ka zobu kopšana nav nekas sarežģīts, un ka galvenais ir regulāri tos tīrīt. Toties izrādās, ka tikai viens cilvēks no 10 pareizi rūpējas par savu mutes dobumu.
Mēs esam sagatavojuši noteikumus par zobu kopšanu, kuri palīdzēs izvairīties no izplatītajām kļūdām.
Zobu birste
Visizplatītākā kļūda, kuru pieļauj cilvēki, pērkot zobu birstīti, ir – pārāk maigas vai pārāk cietas zobu birstītes izvēle. Tāpat nereti mēs pērkam pārāk lielas vai nepietiekoši ērtas, kas, protams, ietekmē zobu tīrīšanas kvalitāti.
Kā pareizi izvēlēties zobu birstīti:
Pie apmierinoša smaganu stāvokļa, ieteicams izmantot vidējas cietības zobu birstīti.
Izvēlieties zobu birstītes ar garu kātu un gumijas elementiem – tas palīdzēs rokai neslīdēt, un jūs varēsiet regulēt birstītes stiprumu.
Tiem, kuriem ir problēmas ar smaganām vai zobu emalju, kā arī bērniem līdz 12 gadiem ieteicams izmantot zobu birstītes ar mīkstu galviņu.
Zobu birstītes galviņas optimālais garums ir no 2 – 3 cm, augstums -līdz 2 cm, platums – aptuveni 1,5 cm.
Vajadzētu izvēlēties daudzstaru birstīti, kas sastāv no atsevišķiem stariem un bārkstiņām, ar noapaļotiem galiem staru beigās.
Svarīgi: vienas un tās pašas zobu birstītes ilgstoša lietošana ir nepieļaujama. Zobu birstīte ir regulāri jāmaina: cieta – reizi 3 mēnešos, mīksta – reizi 2 mēnešos.
Zobu pasta
Visbiežāk mēs izspiežam pārāk daudz zobu pastu uz birstītes. Optimālai zobu tīrīšanai vajadzīga zobu pasta liela zirņa lielumā, pretējā gadījumā zobu birstīte ļoti slīdēs un netiks līdz aplikumam. Vēl viena izplatīta kļūda – nepiemērotas zobu pastas lietošana.
Kā pareizi izvēlēties zobu pastu:
Ja vērojama nosliece uz kariesu vai tā esamība, tad vajadzētu izvēlēties zobu pastas ar fluoru. Cilvēkiem, kuri dzīvo rajonos ar fluoru piesātinātu ūdeni (vairāk kā 1,2 mg/l), nav ieteicams lietot zobu pastas ar fluoru.
Ja ir jūtīgi zobi, tad ieteicamas zobu pastas, kuru sastāvā ir kālija hlorīds, kālija citrāts, arginīns, stroncija hlorīds, hidroksilapatīts.
Ja novērojama smaganu asiņošana, tad izvēlieties tādas zobu pastas, kas satur antibakteriālās vielas (hlorheksidīns vai triklozāns) un zālīšu ekstraktus (ehināciju, kliņģerīti). Tādas zobu pastas nedrīkst lietot ilgāk par 3 nedēļām, jo tās izjauc noderīgo mikrofloru mutes dobumā.
Jebkādu no augstāk minēto zobu pastu lietošana neatceļ ārstēšanas nepieciešamību, kuru nozīmēt var tikai stomatologs.
Galvenā kļūda ir līnijveida kustības pa labi – pa kreisi, kuras tikai iegrūž aplikumu zobu starpās. Priekšējie zobi ir jātīra kustībā uz augšu – uz leju, ievērojot dažus noteikumus. Vēl viens nepareizs gājiens – zobu tīrīšana uzreiz pēc ēšanas: uzreiz pēc ēdiena zobu emalja kļūst ievainojama, tāpēc zobi jātīra 30 minūtes pēc ēdienreizes.