#2 – Kāda ir vide labākajos uzņēmumos Latvijā
Atceros, kad pirmo reizi nonācu lielās konsultāciju firmas McKinsey birojā Filadelfijā. Bakalaurā pieteicos tur darbā un tiku līdz intervijai. Skats no kura-tur-desmitā stāva loga uz pilsētas debesskrāpjiem un Skūkilas upi zem kājām, ar glītiem koka paneļiem iztapsētās sienas, ar matētām stikla sienām atdalītā videokonferenču telpa – tas viss uz mani atstāja dziļu iespaidu. Godīgi sakot, neko tādu nebiju vēl līdz tam redzējis, jo birojs man vēl no Latvijas vairāk saistījās ar telpu, kas nokrāsota poģīša zaļajā un piekrāmēta ar poļu mēbelēm, kas gaisu piepilda ar maigu epoksīdsveķu aromātu.
Bet nekā. Kopš septembra, kad uzrunājām pirmos uzņēmumus sakarā ar Your Move, esmu paciemojies vairāk kā 40 birojos, un tie ne vides, ne (vismaz viesu uzņemšanas) kultūras ziņā daudz neatšķiras no tā, ko biju redzējis ASV un citās Eiropas valstīs. Īpaši atmiņā palikusi Draugiem Group, kur darbiniekiem ir sava ēdnīca un plaša atpūtas telpa, Accenture ar izrakstītajām stikla sienām un koka elementiem un Catchbox ar industriāli moderno iekārtojumu, bet, atklāti sakot, nav sanācis pabūt birojā, no kura ātrāk gribētos pazust.
Neliels komentārs arī par kopdarba telpām. Ņujorkā paviesojos WeWork Soho. Tur, protams, viss kā pie
kārtīgiem stārtapiem-digitālajiem darboņiem-hipsteriem: veco ķieģeļu sienas, melnie griesti, spuldzītes ar ģeometriskiem kvēldiegiem un balināta bērza galdi. Bet Coworking Riga, kur šobrīd sēžu, mierīgi tur līdzi ar savām dēļu grīdām, dizaina lampām un košajiem mākslas darbiem pie sienām. Un mēnesī savs galds te maksā €120, nevis $750.
#3 – Cik viegli ir satikt cilvēkus, ar kuriem sadarboties
Esat dzirdējuši par six degrees of separation – ideju, ka jebkuri divi cilvēki pasaulē var iepazīties caur sešiem draugu
draugiem? Mana ir teorija, ka Latvijā šis skaitlis ir divi.
Vajag grafisko dizaineri? Īzī. Man ir labs čoms, ko varu jums ieteikt. Kādu, kas saprastu kaut ko par apdrošināšanu? Mierīgi – manam čomam ir savs čoms. Pasākumu vadītāju? Pag, uzzvanīšu paziņai. Viņai pagājušajā nedēļā esot tik
labi korporaķvičiks sarīkots, ka esot dabūjusi kontaktus.
Salīdzinot ar lielajām pilsētām, kur cilvēku tīkli nav tik cieši saistīti, Latvijā ir vieglāk strādāt, jo vari sadabūt rokā vajadzīgos palīgus. Turklāt viņiem līdzi arī nāk reputācija – tikpat viegli kā sadabūt šo cilvēku kontaktus ir apzināt tādus, kas par viņiem aizliktu labu vārdu (vai ieteiktu turēties pa gabalu).Un tas nebeidzas ar brīvmāksliniekiem. Saturīgais tīkls palīdz atrast partnerus un klientus – pēc manas pieredzes, ja dari ko vērtīgu un dari to atbildīgi, cilvēki ne tikai zinās, ar ko tevi iepazīstināt, bet arī nebaidīsies to darīt.
Nobeigumā – neliela atkāpe. Cik daudzi no jums, izlasot virsrakstu un pirmo rindkopu, domāja, ka tūlīt pāri gāzīsies kārtējā #vissirslikti #īīīīī straume? Zinu, ka daudziem atgriešanās nav bijusi viegla (un Your Move mērķis ir to uzlabot, gan palīdzot ar labu darbu, gan padomu), bet nav labi, ka bēdu stāsti ir vienīgais, ko lasām soctīklos.
Tāpēc lūgums – ja esi atpakaļ Latvijā un jūties labi, padalies ar savu stāstu komentāros. Un paskubini savējos darīt tāpat.